הוצאת צו מניעה במקרקעין – מה חשוב לדעת

מהו צו מניעה במקרקעין?

צו מניעה במקרקעין זהו צו הניתן על ידי בתי המשפט ולעיתים הוא ניתן באופן זמני. ישנו הבדל בין צו מניעה זמני במקרקעין לעומת צו מניעה קבוע. במידה וניתן צו מניעה במקרקעין, גם אם זהו צו זמני – לא ניתן לעבוד או לתפוס חזקה על שטח מקרקעין מסוים עד אשר הצו יוסר.

כלומר, הנתבע מאבד את זכויותיו במקרקעין עד שתתקבל החלטה אחרת על ידי בית המשפט. במידה וצו המניעה במקרקעין הינו צו קבוע – ההחלטה של בית המשפט איננה מוגבלת בזמן ולמעשה, רוב הסיכויים שגם לא תשתנה אלא אם כך יוגשו ראיות נוספות שישנו את פסק הדין.

מה עשוי לקרות אם הנתבע אינו פועל לפי הוצאת צו מניעה במקרקעין?

במידה וניתן צו מניעה במקרקעין והנתבע אינו מתייחס אליו וממשיך להתנהל בשטח הוא עלול להסתבך משמעותית עם החוק. למעשה, התעלמות מן הצו תגרור הליך משפטי נוסף והנתבע יואשם גם בביזיון בית המשפט. ברוב המקרים שבהם הייתה התעלמות מצו מקרקעין – הנתבע נאלץ לשלם סכומי כסף גבוהים כפיצוי וענישה על מעשיו.

חשוב לדעת מהו ההבדל בין צו מניעה זמני במקרקעין לבין צו מניעה קבוע.

הוצאה של צו מניעה במקרקעין יכולה להתבצע על ידי בית המשפט בלבד והפסיקה צריכה להיות חד משמעית. ההבדל יכול להתבסס על התקופה שהצו תקף לגביה. כלומר, יתכן ובית המשפט יקבע כי צו מניעה במקרקעין הינו צו זמני. במקרה זה, צו המניעה תקף לפרק זמן ספציפי ומסוים.

במידה וצו המניעה הינו זמני, לא יוכל הנתבע לעבוד או לפעול בתחום השטח המדובר עד חלוף התקופה שבית המשפט קבע או עד שתתקבל החלטה משפטית שונה. בדרך כלל, צו מניעה זמני במקרקעין יהפוך בסופו של דבר לצו מניעה קבוע או שיתבטל.

במידה וההחלטה היא הוצאת צו מניעה קבוע – לא ניתן לשנות את החלטת בית המשפט אלא אם כן יתנהל משפט נוסף בנושא. במקרים בהם צו המניעה הזמני מתבטל, ניתן לחזור ולבצע פעולות ועבודות בתחום המקרקעין שלגביו נערך המשפט.

מדוע קורה מצב של הוצאת צו מניעה במקרקעין?

בית המשפט עשוי להוציא צו מניעה במקרקעין בשל מגוון סיבות כאשר הנפוצות בהן הן במקרים של הטרדה, הפרעה או פגיעה בבית ובשטח משותף. עלולים להיות מקרים אחרים שיובילו להוצאת צו אך לכל מקרה השלכות משפטיות שונות ונהוג להתייעץ ולהיעזר בגורם משפטי / עורך דין המתמחה בתחום זה.

לחצו לעוד מידע בנושא צו מניעה זמני או קבוע במקרקעין באתר של עו”ד שמואל גרנאי.

 

אהבתם? שתפו ...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp