משמורת ילדים – דגשים עיקריים

בעבר נהגנו להאמין בסיפורי אהבה גדולים מהחיים שנמשכים “עד העצם היום הזה”. כיום אנחנו כבר יותר מפוכחים, ומבינים שהסיכוי כי זוג נשוי אכן יבלה ביחד את כל שארית חייו החל מהחתונה הוא לא נמוך אבל גם לא 100%. השינוי בתפישה הוביל גם לשינוי באופן בו נתפש כיום הליך גירושין – אם בעבר הוא נחשב לכתם על הגבר והאישה, כיום אף אחד (כמעט) לא מרים גבה או מותח ביקורת על הבחירה להיפרד. יחד עם זאת חשוב מאוד לתת את הדעת על הבטחת טובת הילדים לאחר הגירושין, ובפרט על נושא המשמורת.

החשיבות הרבה של המשמורת

המשמורת על הילדים היא הגורם המשפיע ביותר על התפתחותם התקינה של מי שהוריהם בחרו להתגרש. למשמורת, כלומר לאופן שבו מחולקת האחריות על גידול הילדים בין האב לאם, השפעה עצומה על הפן הרגשי וגם על מרכיבים אחרים בצמיחתם של הילדים, ועל כן חשוב להקדיש לכך מקסימום תשומת לב.

היתרונות של משמורת משותפת

בעבר הגישה הרווחת הייתה שהאם היא זו שמופקדת על גידול הילדים ועל כן בחלק גדול מהמקרים היא הוגדרה כמשמורן העיקרי, ואילו האב זכה לבלות עם ילדיו ערב אחד בשבוע ובנוסף כל סוף שבוע שני. כיום, לאחר מחקרים רבים מאוד בתחום, ברור למרבית אנשי המקצוע כי משמורת ילדים נכונה יותר היא משמורת משותפת, כלומר מצב שבו המשמורת על הילדים מתחלקת בין ההורים שווה בשווה. משמורת משותפת עשויה להתנהל בדרכים רבות – למשל שבוע אצל האם ואז שבוע אצל האב, יום עם האמא ואז יום עם האבא, לעתים תהיה גמישות בחלוקה והיא תשתנה בהתאם לנסיבות הספציפיות בכל יום וכך ששני ההורים יוכלו לבנות לעצמם בנוסף גם משפחה חדשה, ועוד.

היתרון העיקרי של משמורת ילדים בדרך זו הוא שכך גם האם וגם האב נשארים דמויות דומיננטיות בחיי הילדים, ובמרבית המקרים גם שיתוף הפעולה ביניהם טוב יותר כך שהילדים זוכים במודל שאולי לא הצליח לשמר את הזוגיות אבל כן מתפקד היטב ובשיתוף פעולה לאחר הפרידה.

ההשלכות הכלכליות של משמורת ילדים

בחלק מהמקרים המשמורת על הילדים משפיעה גם על ההסדר הכלכלי בין בני הזוג שנפרדו. מומלץ לנסות לנטרל את הפן הכלכלי מההחלטה איזו משמורת ילדים לבחור, ולראות בכל מקרה אך ורק את טובת הילדים.

אהבתם? שתפו ...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp