על עבירות אלימות מסוגים שונים

המונח עבירות אלימות מתייחס לסוגים שונים של עבירות. במאמר זה נסקור אותם.

מהן עבירות אלימות?

מדובר על עבירה על חוקים, הנוגעים לאלימות בתחומים שונים, בין אם מתוך כוונת זדון ובין אם בשוגג. כמובן, החוק מתייחס לכל עבירה בהתאם לחומרתה, לכוונה תחילה ולתוצאותיה ובהתאם לכך, ניתן גם העונש. כמו כן, החוק מתייחס גם לנפגע מהעבירה. כלומר, במידה והפגיעה היא בחסר ישע, החומרה היא גדולה יותר ולכן גם העונש, שיוטל על מבצע העבירה.

אלימות פיסית

בדרך כלל, כאשר אנו חושבים על מעשי אלימות, אנו חושבים באופן אסוציאטיבי על אלימות פיסית. אם כן, אלימות זו כוללת הפעלת כוח פיסי על אדם אחר עד לכדי גרימת חבלה, אותה ניתן להוכיח בבית המשפט. בתוך קטגוריה זו נכללים גם מעשי רצח והריגה, על כל דרגותיהם.

אלימות מילולית

בנוסף לאלימות הפיסית, קיים סוג נוסף של אלימות, שהוא נפוץ מאוד וזוהי האלימות המילולית. אלימות זו, היא אלימות שלא פשוט להוכיח אותה, אך היא עבירת אלימות לכל דבר ועניין וזאת, מפני שהיא גורמת לצד הנפגע לחוש פגוע ולעתים קרובות אף לחוש פחד וחרדה. התוצאות של אלימות מילולית עלולות להיות הרסניות לא פחות מאשר כל סוג אחר של עבירות אלימות.

אלימות מינית

האלימות המינית נכנסת למודעות הציבורית יותר ויותר כל הזמן. אחד המקרים הידועים והמבישים הוא המקרה של הנשיא לשעבר משה קצב, שהשתמש באלימות מינית כלפי העובדות תחתיו והוא לא היה הראשון ובטח לא היחיד! האלימות המינית יכולה לבוא לידי ביטוי באונס, תקיפה מינית או הטרדה מינית. למעשה, כל שימוש במין, הגורם לצד השני להיפגע בדרך כזו או אחרת, נחשב כאלימות מינית.

אלימות כלכלית

לצערנו, ישנם מקרים לא מעטים, בהם נעשה שימוש באמצעים כלכליים לפגיעה. במרבית המקרים, מדובר על אלימות בתוך המשפחה, כאשר אחד מבני הזוג מונע מהצד השני חופש כלכלי לעתים עד לרמה, בה כדי לקנות חלב במכולת, הצד הנפגע נדרש לקבל אישור מהצד הפוגע. אלימות זו היא אחת מאותן עבירות אלימות שקטות, בהן קשה להוכיח את האלימות, אך היא לא פחות קשה וחמורה!

אהבתם? שתפו ...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp