הזכויות המשפטיות של עובדים זרים

ככל שעוברות השנים אנחנו רואים שעוד ועוד ישראלים בוחרים להעסיק עובדים זרים. אפשר להבין מדוע זה קורה, שכן עובד זר יוכל לעזור להורים המתבגרים שלנו, לדאוג להם ולטפל בהם בשלב המורכב ביותר בחייהם. לכן, אם גם אתם חושבים שהגיע הזמן לקדם את העניין הזה עבור ההורים, חשוב שתבינו: גם לעובדים הזרים יש זכויות משפטיות, ואתם, בתור המעסיקים, חייבים לכבד אותן. משמעות הדברים היא שכחלק מאותן זכויות, למשל, מגיעות להם חופשות בזמנים מוגדרים, שכר מסוים ועוד. בנוסף, אם חשבתם לרגע להעסיק עובד בלי אישור שהייה, בלי ביטוח ובלי אישור עבודה, וותרו מיד על הרעיון. אתם עלולים להסתבך בצורה נוראית אם תבחרו לעשות דבר כזה, כך שזה מיותר לחלוטין. 

איך לבחור עובד זר? 

מעבר לכך שלכל העובדים הזרים שעובדים בישראל בצורה חוקית יש לא מעט זכויות שאתם חייבים להיות מודעים להם, חשוב גם לבדוק באיזה עובד זר אתם בוחרים. האם הדבר היחיד שחשוב לכם זה שיהיה לאיש המקצוע מספיק כוח פיזי כדי להרים את ההורה שלכם אם יהיה בכך צורך? או שאולי דווקא מה שיותר משמעותי מבחינתכם זה שהוא יידע לבשל? האם תרצו שהוא יהיה מסוגל גם לעשות קניות? והאם חשוב לכם שהוא יידע עברית? בסופו של דבר, לכל אחד מאתנו יש דרך מעט שונה לראות את הדברים ולכן חשוב שתבחרו את העובד בהתאם לאופן שבו אתם, וההורים שלכם, מצפים לראות את ההתנהלות בבית. 

מה עושים אם רוצים לפטר עובד? 

ממש כפי שכל מנהל יכול לפטר עובדים בתנאים מסוימים, כך קורה גם כאשר רוצים להעזיב עובד זר. לא התחתנתם איתו ואתם לא חייבים להמשיך להעסיק אותו, כי יש גם הרבה מקרים שבהם הסידור הזה פשוט לא עובד. מה שכן, חשוב לבדוק איך אתם עושים את הדברים וכיצד אתם חושבים לפטר את העובד. האם אתם חושבים להעזיב אותו בשלב זה מותר מבחינת החוק? והאם יהיה עליכם לשלם פיצויים? חשוב מאוד לבדוק כל מקרה לגופו וכך להחליט מתי, האם ואיך לפטר את העובד.  

אהבתם? שתפו ...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp